İş Sahibi olan Kursiyerlerimizden Coşkulu Tören

İş Sahibi olan Kursiyerlerimizden Coşkulu Tören

Konya Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonunda Düzenlenen Sertifika Töreninde büyük coşku ve heyecan vardı.

         

                Kursumuz Sekreterlik Kursiyerlerinin Sertifika Töreni Ticaret Odası Meclis Salonunda yapıldı. Kurs Yönetimi, gönüllü kursiyerlerimiz Gamze Atay, Mustafa Duydu ve Ahmet Köylüoğlu’nun oluşturduğu tertip komitesi tarafından düzenlenen törene, İşkur İl Müdür Tahsin Güven, Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Sertçakar, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yaşar Terzi, Meram İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah Koç, Ticaret Odası Meclis Üyeleri, İşverenler, Kursiyerlerimiz ve aileleri katıldı.  Görsel ve Yazılı basınımızın da yoğun ilgi gösterdiği, büyük bir coşku ve heyecanın hakim olduğu tören gerçekleşti. 

              Kurs Müdürümüz  Ahmet Öztürk konuşmasında;

              Sayın İşkur İl Müdürüm, İl Milli Eğitim Şube Müdürüm, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürüm, Ticaret Odası Başkan Yardımcımız ve Kto Meclis Üyelerimiz, İşverenlerimiz, Velilerimiz ve sevgili Kursiyerlerimiz,  Değerli Basın Mensubu dostlarımız.

                Ayrıca programımıza katılması son anda şehir dışında olması nedeni ile gerçekleşemeyen, Vali Yardımcımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.

              “İşsizlik önemli bir sorun. Özellikle kadın ve genç istihdamının öncelikli sorun olduğu bir dönemde, önemli bir anlam ifade edeceğini düşündüğümüz sertifika törenimize hoş geldiniz.

            Öncelikle böylesine onurlu bir başarıyı elde ederek bu töreni düzenlememize vesile olan İşkur İl Müdürlüğüne,  bize bu imkânı sağladığı, verdiği destek için Konya Ticaret Odası’na ve değerli yöneticilerine,  huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

             Bundan 12 yıl önceydi, çok zor durumda olduğu her halinden belli olan bir bayan kursiyerimiz,  “kurs ücretini ödeyemeyeceğini ve kurstan kaydını sildirmek istediğini” ifade etti. Sonradan öğrendiğim kadarıyla sıkıntılı bir evlilik geçirmiş, eşinden ayrılmış güç durumda olan bir öğrencimizdi. O günlerde bir işletme sahibi de, bir bayan elemana ihtiyacı olduğunu söylemişti.  Kursiyerimizi bu işletmeye gönderdim. Ertesi gün öğrencim gözleri parlayan bir yüz ifadesiyle “Hocam işe başladım, çok teşekkür ederim” dedi.  Bir gün içerisinde o çökkün yüz ifadesi gitmiş, gözleri parıl parlayan bir yüz ifadesi gelmişti. Bu olay beni son derece mutlu etti, haz verdi.  O günden sonra, daha çok kursiyerimize iş bulma çabası içerisinde olduk. 2008 yılı sonuna kadar her yıl ortalama 250 kursiyerimizin iş bulmasını sağladık.

             Şu anda sertifika törenini yapmakta olduğumuz, Yönetici sekreterlik kursumuzda kursiyerlerimize, iletişim teknikleri, bilgisayar, Office uygulamaları, bilgisayarlı ön muhasebe, ticari İngilizce, sekreterlik teknikleri, iletişim teknikleri, halkla ilişkiler, büro yönetimi, iş hukuku konularında yoğun bir eğitim verilmiştir.  Bu süreçte eğitimlerin yanında kişisel gelişim, vizyon sahibi olma, başarı teknikleri, problem çözme teknikleri gibi bir çok konuda bilgiler verilmiştir. Hatta kursiyerlerimizin kendilerini ifade yeteneklerinin geliştirilmesi için, kendileri tarafından hazırlanan seminerleri sınıfa sunma imkanı sağlanmıştır. Kitap okuma alışkanlıklarının geliştirilmesi için düzenli ödünç kitaplar verilmiş, İlo ‘dan elde ettiğimiz bir para kaynağının üzerine kendimiz de ilave yaparak, meslek hayatları boyunca başvuru kaynağı olabilecek kitaplar alınarak, kursiyerlerimize dağıtılmıştır. Düzenli olarak yapılan performans değerlendirmeleri ile kursiyerlerimizin birçok yönü daha iyi tanınmış, gelişimi sağlanmıştır. Kursiyerlerimizin ilk kursa başladıkları dönemdeki gözlemlediğimiz, ataletin-kararlılığa, umutsuzluğun-umuda, güvensizliğin-güvene,  dönüşmüş olmasını görmekten büyük haz ve mutluluk duyuyorum.

               Neden sekreterlik eğitimi? Çünkü sekreter, işletmenin sırdaşı, gözü, kulağı,  dışarıya açılan ilk penceresidir. İyi eğitim almış bir sekreter, işletmeye ciddi kazanımlar sağlayabilir. 

İşkur işbirliğiyle yürüttüğümüz, Yönetici Sekreterlik kurumuz işe yerleştirilme garantilidir. Başarılı kursiyerlerin %50 sinin kurs bitiminden sonra, 30 gün içerisinde işe yerleştirilmesi ve en az 30 gün çalışmış olmaları gerekmekte idi.  Kursumuzu 27 kursiyerimiz başarıyla tamamlamış, verilen süre içerisinde mazeretleri nedeniyle işe girmek istemediğini beyan eden 3 kursiyerimiz dışında tamamı, kalıcı olarak işe yerleştirilmiştir. İstenen 30 gün süresini de fazlasıyla aşmışlardır. İlk sınavda başarılı olamayan 4 kursiyerimizde 2.  sınavda başarılı olarak kursu bitirmişlerdir. Yükümlülüğümüz tamamlanmış olmasına rağmen, mazeretinin ortadan kalktığını beyan eden, kabul edilebilir nedenlerle işten ayrılan ve yeni iş arayan kursiyerlerimizin yeniden istihdamı için çalışmalarımız devam edecektir.

                İstihdam çalışmalarımız sırasında 4000’ in üzerinde e-mail, 1500’ün üzerinde faks, binlerce telefon görüşmesi yapılmıştır. İşverenler veya insan kaynakları yöneticileri ile 530 yüz-yüze görüşme yapılmıştır. Kursiyerlerimiz toplam 175 işverene takdim edilmiştir. Bu süreçte kursiyerlerimizden en az iş görüşmesi yapan 2,  en çok iş görüşmesi yapanın ise 23 farklı işyeri ile görüşme yapması sağlanmıştır. Kursiyerlerimiz iş görüşmelerine çoğunlukla tarafımızdan götürülmüştür. Bu sırada Konya içerisinde, 3200 km yol kat edilmiştir.  İlk 15 gün süre içerisinde, 5 kursiyerimiz 3 iş değiştirmiş, 4 kursiyerimiz 2 iş değiştirmiştir, 15 günden sonra iş değiştirme söz konusu olmamıştır. İstihdam çalışmalarımızı tamamladıktan sonra şu ana kadar gelen, 65 işverenimizin talebine de maalesef cevap verememiş bulunuyoruz.

                  Genelde istihdam kavramına,  iş arayan ile işçi arayanın sanal ortamda eşleştirilmesi olarak bakılır. İşsizlik te, işsizlerin ve işverenlerin yer almadığı salonlarda, sayılarla renkli grafiklerle ifade edilir.  Oysa  insan faktörünün ön planda tutulması gerekir. Bu da iş arayanın ve işverenin hislerinin çok iyi algılanmasıyla sağlanabilir. İş piyasasında yoğun çalışmalarımız sonucu elde ettiğimiz izlenim, işsizliğin çok olduğu kadar, nitelikli eleman ihtiyacının da yüksek oranda olduğudur. Sorunun daha çok iş arayanın ve işverenin beklentilerinin örtüşmemesinden kaynaklandığı gözlenmiştir.  Bu örtüşmenin de nitelikli bir eğitimin yanında, iş arayanın bütün özellikleriyle tanınması, yönlendirilecek iş yerinin beklentilerine, dokusuna uygun olup olmadığının iyi bilinmesi ile sağlanabilir.

                   İstihdama yönelik eğitim gönül işidir, tutku işidir. İstihdam konusunda hizmet verecek olanların, insanları hiçbir beklenti olmadan sevmesi gerekir. İstihdamda başarı, özel sektörün işin içine sistemli bir şekilde dâhil edilmesi ile yükseltilebilir. Bütün önceliği kar olmayan sosyal sorumluluk gereği bu konuda çaba gösterebilecek Özel Meslek Kurslarından en iyi şekilde yararlanılabilir. 15–20 yıldır meslek eğitimi üzerine çalışan Konya iş piyasasını iyi tanıyan Özel Meslek Kursları mevcuttur.  İşkur’ un Özel Meslek Kurslarıyla yapacağı, liyakate ve referansa dayalı, tarafsız, adil, kontrollü, sıkı bir işbirliği, işsizlik sorununu ve nitelikli eleman ihtiyacı sorununu ciddi anlamda çözeceğine inanıyorum. Her Özel Meslek Kursu, farklı alanlarda uzmanlaşarak nitelikli eğitim ve istihdama katkı sağlayabilir. Bu işbirliği İşkur’ un iş bulmada, özel sektör üzerindeki etkinlik oranını %2 ler den daha üst seviyelere çıkarabilir. Ancak haksız rekabete ve tekelleşmeye yol açacak, özel öğretim kurumlarını sıkıntıya düşürecek,  uygulamalardan kaçınılmalı, kamunun kıt kaynakları dengeli ve adaletli bir şekilde kullanılmalıdır. Değerli yöneticilerimizin bu konunun takipçisi olacağına olan inancımız tamdır. Temel amaç, kamu kaynaklarıyla ücretsiz hobi kursları vermek veya geçici istihdam sağlamak değil, kalıcı ve gerçek istihdam sağlamak olmalıdır.

                 Sevgili kursiyerlerimiz; almış olduğunuz eğitim sırasında teknik bilginin yanında, etkili insan olma, problem çözme, iş ahlakı, meslek etiği, sır saklama, işletme vizyonunu geliştirme konularında bilgi sahibi oldunuz.   İş hayatınızda, iş yerinizin gelişimine katkı sağlamak ilk amacınız olmalıdır. İşe yüreğinizi koymalısınız. Öncelikle çalışkan, dürüst, güven veren, etkili insan olmalısınız. Büyük Atatürk’ün       de ifade ettiği gibi “TEK BİR ŞEYE İHTİYACIMIZ VAR, ÇALIŞKAN OLMAK”, Sizlere İş hayatınızda ve tüm hayatınız boyunca başarı ve mutluluklar diliyoruz.

                 Sayın Müdürüm, değerli konuklar, işini bırakıp bizi onurlandırmak için burada bulunan saygıdeğer işverenlerimiz, sertifika törenimize katılımınız için, tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım.  ”  dedi.

Kursiyerler Adına Ahmet Köylüoğlu’nun konuşması

SAYIN MÜDÜRÜM,

DEĞERLİ KONUKLAR,

 Bugün ülkemizde nadir ve örnek bir uygulama olan İŞKUR ile ÖZBİM arasındaki işbirliğini en üst düzeyde değerlendirmek ve bu değerlendirmeleri kamuoyuyla paylaşmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sizleri bu törende görmekten büyük bir mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. Hepiniz hoş geldiniz.

Bu gün burada, özel bir kursun sertifika töreni için toplandığımızı düşünüyor olabilirsiniz. Gerçeğin aslında bu olmadığını belirtmek isterim. Durum düşündüğünüzden çok daha farklı.

            Hayatının bundan sonrası için en ufak bir fikri olmayan, kendi işini kuracak yeterli imkânları bulunmayan, iş için gittiği tüm kapılar yüzüne kapanmış, elinde umudundan başka hiçbir şeyi kalmamış olan bir grup genç bir araya geldi. Sorunları ortaksa, çözümleri de muhakkak ortak olmalıydı. Dönemin gereksinimleri uyarınca yeni bir iş sahibi olabilmeleri için neler gerektiği belliydi. Ve bu ihtiyaçlarını gidermek için birkaç iyi insan bir araya gelmişti.

            Tüm şartlar onların yeni bir iş edinmesi için gerekli şeylerin hepsini sağlayacaktı. İleri seviyede bilgisayar kullanmayı, ticari İngilizceyi, bilgisayarlı ön muhasebeyi, etkili iletişim tekniklerini, sekreterlik bilgilerini 5 ay gibi kısa bir sürede, tamamına yakını uygulamalı derslerle öğrendiler. Devam ettikleri kursta onlara bu dersleri veren öğretmenler ise bambaşka bir şeyin peşindeydi.

            5 ayın sonunda, çok az bir kısmı hariç tamamı iş sahibi olmuş olan bu insanlar, bir işten daha fazlasına sahip olduklarını fark ettiler. Ellerine verilen anahtar, aylık belli bir ücret karşılığında bulunmuş bir iş kapısına ait değildi. Bu anahtar, artık tüm kapıları açabileceği belli olan altın bir anahtardı.

            Edindikleri bu teknik becerilerin yanı sıra kursiyerler, özgüven, bilinçli adımlar atabilme, planlı ve programlı hareket etme, pes etmeden inandığı istikamette yürüyebilme gibi farklı yeteneklere de sahip oldular. Geleceğe daha pozitif bakabilmeyi öğrendiler. Farklı olanı görebilmeyi, farklı olanı ön plana çıkarabilmeyi, farklı olabilmeyi öğrendiler.

            Öğretmenleri işte bunun için mesai yapıyordu. İstedikleri şey bu gençlerin sadece iş bulması değil, geleceklerini temin edebilmesi, daha kararlı bir duruşa ve daha kendinden emin bir fikriyata sahip olabilmeleriydi. Onların işsizlik gibi bir sorunu kalmamasının yanı sıra, artık bir gelecek kaygıları da kalmamıştı. Bu günden sonra artık bir şekilde işlerini kaybetmiş olsalar da yeni bir iş bulmakta zorlanmayacaklardı. Bu grup içinde mazeretleri nedeniyle işe giremeyecek olan arkadaşlarının da istedikleri zaman iş bulabilecek bilgi ve birikime sahip oldukları kesindi.

            Bu gün burada toplandık, çünkü bu kursiyerler, başta, bu projede emeği geçen siz değerli büyüklerimiz ve sizin nezdinizde, bu taşın altına elini koyan herkese teşekkür edebilmek için buradalar.

            Ben kim miyim? Ben, birkaç ay evvel cebinde bir avuç umuduyla bu yola çıkmış, şimdi geleceğinden emin bir şekilde aynı yolda yürüyebilen o kursiyerlerden biriyim. Ben de onlardan biriyim. O altın anahtarlardan bir tane de ben edindim.

Değerli Misafirler;

           Bu noktada başarılı bir projeye imza atan İŞKUR ve ÖZBİM, çalışmaları tamamlanan örnek bir projeyle kalıcı istihdam konusunda bir model oluşturmuş ve “işsiz” kelimesinin anlamını yitirmesi için büyük bir adım atmışlardır. Diğer yandan kurs yetkilileri ve bilhassa öğretmenler, eğitim sürecinde olduğu gibi, iş sahasında da her bir kursiyerle ayrı ayrı ilgilenmekte, işyerlerine ziyaretlerde bulunmakta ve olumlu görüşmeler yapmaktadırlar. Kursiyerlerin işte tutunmaları ve yükselmeleri konusunda çaba göstermekte ve bütün bu gayretleri, kursiyerlere ayrı bir özgüven vermektedir.

İşsizliğin azaltılması konusunda büyük hayalleri olan, hayalleri plana, planları eyleme dönüştürmenin yollarını bize öğreten, işe önce karamsarlığımızı ortadan kaldırarak başlayan, insan ilişkileri, etik ve iş ahlakı gibi konularda bilgiler veren, örnek olan, yol gösteren öğretim kadrosunun bu konuda Konya’mıza ve Ülkemize büyük katkılar sağlayacağı inancındayız. Bu hususta gönüllü, istekli ve kararlı hamleleriyle dikkat çeken özel girişimcilerin desteklenmesinin gerektiğini düşünüyoruz.

           Teşekkür eder saygılarımı sunarım

 

ÖzBim Bilgisyar Kursu Sertifika Töreni İle İlgili Basında Yer alan Haberler

-ÖzBim Bilgisayar Kursu Sertifika Töreni Hakimiyet Gazetesi Haberi, Hakimiyet Gazetesi törenimizi, Manşet Haber olarak verdi.
——
ÖzBim Bilgisayar Kursu Sertifika Töreni Konya Postası Gazetesi Haberi.
—–

-ÖzBim Bilgisayar Kursu Sertifika Töreni Konya’nın Sesi Gazetesi Haberi,
Konya’nın Sesi Gazetesi törenimizi, Manşet Haber olarak verdi.
——–
ÖzBim Bilgisayar Kursu Sertifika Töreni Memleket Gazetesi Haberi.
——–

ÖzBim Bilgisayar Kursu Sertifika Töreni Merhaba Gazetesi Haberi.
—–
ÖzBim Bilgisayar Kursu Sertifika Töreni Yeni Meram Gazetesi Haberi.
——-
ÖzBim Bilgisayar Kursu Sertifika Töreni YeniGün Gazetesi Haberi.
——-

Yorum yaz

FileETag INode MTime Size
WhatsApp WhatsApp
Call Now Button